Kérjük, hogy személyi jövedelemadója 1 százalékával támogassa a Zemplén Térségi Katasztrófa és Polgári Védelmi Szövetséget – Adószám: 18445523-1-05

Mit tegyünk, és mit ne földrengéskor, illetve utána

Amíg tart a rengés:

Ne hagyjuk el az épületet, illetve ne próbáljunk meg bejutni, ugyanis a legtöbb sérülés ilyenkor történik (ledőlő kémény, lehulló vakolat, üvegcserép miatt).

Az épületen belül igyekezzünk minél távolabb kerülni ablakoktól, üvegektől, könyvespolcoktól és olyan tárgyaktól, amelyek leesve sérülést okozhatnak.

Keressünk menedéket az asztalok alatt, az ajtókeretben, a szoba sarkában.

Ha zárt helyen van a rengés idején lehetőség szerint guggoljon le a legközelebbi erős asztal alá, vagy feküdjön be a legközelebbi masszív ágy alá mindaddig, amíg a földrengés tart. Ha nincs a közelben ilyen asztal vagy ágy, akkor menjen az első támasztógerenda alá vagy a helyiség sarkába, védősisakkal, ha nincs, legalább a kezével védje a fejét, valamint az arcát.

Ha földrengéskor ágyban van, akkor maradjon ott, és a párnával védje a fejét. Ha az ágy felett nehéz csillár, polc vagy festmény található, akkor menjen a legközelebbi biztonságos helyre. (Az ágy mellett mindig tartson egy cipőt, hogy az üvegszilánkok ne vágják meg a lábát.)

Menjen távol minden olyan tárgytól, ami leeshet, eldőlhet (bútorok, ablakok, ajtók)!

Maradjon az épületben mindaddig, és ott is a lehető legkevesebbet mozogjon, amíg tart a földrengés!

Ne használja a liftet! Ha a fülkében éri a földrengés az első adandó alkalommal szálljon ki a liftből.

Ha autóval közlekedünk, álljunk meg az út szélén, távol hidaktól, fáktól, felüljáróktól, és maradjunk az autóban.

Mit NE tegyünk földrengés esetén?

Ne használjuk a telefont feleslegesen, csak életveszély esetén, mert a hatóságoknak szükségük van minden szabad vonalra.

Ne gyújtsunk gyufát vagy villanyt!

Mit tegyünk földrengés után?

Figyeljen az esetleges utórengésekre, ugyanis az a meggyengült épületekben további károkat okozhat. Az utórengés a főrengést követően azonnal, de akár órákkal, napokkal, hetekkel vagy akár egy hónappal később is lehetséges. Az erősen megsérült épületeket minél hamarabb el kell hagyni. Liftet használni tilos!

Vegyünk fel vastag ruhát, cipőt, kesztyűt, hogy védjük magunkat. Vigyük magunkkal a kitelepítési és veszélyhelyzeti csomagunkat.

Hallgassa meg a veszélyhelyzeti híradásokat.

Telefonját – vezetékest vagy mobilt – CSAK veszélyhívásra használja.

Óvatosan mozogjon a lakásban. A meglazult és elmozdult bútorok balesetet okozhatnak.

Maradjon távol a romos területektől. Csak akkor közelítse meg az összedőlt vagy károsodott területet, ha erre a rendőrség, a tűzoltóság vagy a katasztrófavédelem munkatársai kérik. Visszatérni a lakásba csak a hatóságok engedélyével lehet.

Segítsen a bajba jutott embereken. Amennyiben kiképezték, segítsen az elsősegély nyújtásban. NE mozdítsa a súlyosan sérülteket, kivéve ha közvetlen életveszélynek vannak kitéve. Ha ilyet észlel, kiáltson segítségért!

Ha lehetőségünkben áll, célszerű a közművek főcsapját/kapcsolóját elzárni (víz, gáz, áram). Takarítsa fel a kiömlött üzemanyagot, vegyszert vagy az egyéb gyúlékony anyagokat.

Nyugtassuk meg a riadt állatokat. Ha lehet, őket is menekítsük ki.

Ha tömegben vagyunk: (pl. bevásárló központ, színház)

Ha tömegben vagyunk a rengéskor, például bevásárlóközpontban, vigyázzunk, nehogy a pánikba került tömeg összetaposson. Maradjunk védett helyen, amíg tart a rengés. Azokból az épületekből, melyekben sokan tartózkodnak, fokozott óvatossággal kell kimenekülni. Kerülni kell a torlódást, pánikot, és gyorsan, de soha nem rohanva közlekedjünk.

Ezeket a tanácsokat érdemes betartani a saját és embertársaink biztonságának érdekében!

Megszakítás